❇❇بررسی‌ها نشان داده که سازمان‌های موفق ایرانی، اصول ده‌گانه زیر را در مواجهه با منابع انسانی رعایت می‌کنند.

1- کارکنان نالایق را جذب نکنید.
کارکنان نالایق سازمان را به نابودی می‌کشانند. ازاین‌رو مهمترین وظیفه مدیران سازمان‌های ایرانی، شناسایی، انتخاب و جذب نیروی انسانی شایسته می‌باشد.
2- آموزش را حق همگانی ندانید.
در شرایط پرچالش سازمان‌های ایرانی، می‌بایست امتیازات موجود را به نحو عادلانه‌ای بین منابع انسانی توزیع کرد و عدالت در آموزش یعنی ایجاد فرصت‌های آموزشی برای کارکنان شایسته و وفادار به سازمان.
3- منابع انسانی توانمند را ثروت خود بدانید.
منابع انسانی توانمند و شایسته، مهمترین ثروت و دارایی سازمان‌های ایرانی می‌باشند. با این حال، خیلی جای تعجب است که اغلب سازمان‌های ایرانی، برای کم‌اهمیت‌ترین تجهیزات خود برنامه نگه‌داری و تعمیرات دارند ولی در این مورد توجهی به حفظ منابع انسانی خود ندارند.
4- منابع انسانی توانمند را رهبری کنید، نه مدیریت.
اصول مدیریت و رهبری منابع انسانی توانمند با اصول مدیریت سایر سطوح کارکنان کاملا متفاوت و متمایز است. چنانچه می‌خواهید منابع انسانی توانمند را برای خود حفظ کنید، آن‌ها را رهبری کنید و نه مدیریت.
5- منابع انسانی توانمند را جذب کنید.
سازمان‌های موفق ایرانی با برخورداری از رویکردها و ساز و کارهای معروف به شکار مغزها (Head Hunting)، در پی جذب و شکار منابع انسانی توانمند و شایسته برای خود می‌باشند.
6- سطح انگیزه و رضایت منابع انسانی را افزایش دهید.
سازمان‌های موفق ایرانی با شناسایی شاخص‌های موثر بر اگیزه و رضایت کارکنان، آن‌ها را به طور مرتب مورد سنجش و ارزیابی قرار داده و بر این اساس برنامه‌های لازم را طراحی و اجرا می‌کنند.
7- کار گروهی را در بین منابع انسانی توسعه دهید.
کار گروهی مجموعه‌ای از احساس هم‌فکری، هم‌کاری، مشارکت و دلسوزی نسبت به منافع سازمان است. سازمان‌های موفق با درک کامل و کافی از این موضوع، آن را به عنوان مهمترین راهبرد خود در مدیریت منابع انسانی انتخاب نموده‌اند.
8- رهبری بر مبنای شاخص‌های قابل اندازه‌گیری
شاخص‌های قابل اندازه‌گیری، امکان اثربخشی سبک رهبری منابع انسانی را ارتقا داده و در این مورد کمک به‌سزایی به سازمان می‌کنند. ازاین‌رو شاخص‌های قابل اندازه‌گیری، کیفیت مدیریت و رهبری منابع انسانی را افزایش می‌دهند.
9- بین مسئولیت‌ها و اختیارات منابع انسانی توازن ایجاد کنید.
سازمان‌های موفق ایرانی به موضوع ایجاد توازن بین مسئولیت‌ها و اختیارات منابع انسانی اهمیت زیادی قائلند و در تلاشند که این دو دچار عدم توازن نشوند و اختیارات لازم را به کارکنان مسئولیت‌پذیر خود واگذار می‌کنند.
10- صلاحیت‌های خود در موضوع مدیریت منابع انسانی را ارزیابی و ارتقا بدهید.
اگر بخواهیم فقط یک دلیل برای کامیابی و عدم کامیابی سازمان‌های ایرانی در نظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم که مدیران سازمان‌های کامیاب، استعداد فوق‌العاده‌ای در ارتقای صلاحیت‌های مدیریت منابع انسانی خود دارند.

⚪برگرفته از کتاب دلایل ظهور و افول سازمان‌ها از دیدگاه تفکر استراتژیک جلد6

⚪استخراج از سازمان مدیریت صنعتی ایران