✔ طرح توجیهی چیست؟؟!!🌾
__________
◼یک مطالعه کارشناسی شده است در خصوص بررسی امکان پذیری احداث یک واحد صنعتی و یا توسعه آن.

◾در واقع طرح امکان سنجی یا طرح توجیهی فنی- اقتصادی به طور کلی به معنای تجزیه و تحلیل شانس موفقیت یک فعالیت اقتصادی است؛ منظور از فعالیت اقتصادی، ایجاد و یا توسعه یک کسب و کار چه در بخش تولید و چه در بخش خدمات می باشد.

🔸خروجی نهایی مطالعات طرح توجیهی، ارائه یک مدل تصمیم گیری به ذی نفعان و بانیان مجری طرح است که این مدل نشان دهنده دورنمایی از وضعیت تولید محصول مورد نظر در آینده می باشد.

🔹 یک طرح توجیهی جامع، مستند و استاندارد این قابلیت را دارد که تمامی ابعاد اثرگذار بر پروژه را به طور دقیق مورد بررسی و کالبد شکافی قرار دهد.

◽ با استفاده از این مطالعات نقاط قوت و ضعف ایده سرمایه گذاری شناسایی شده و می توان راهکارهایی جهت مقابله با تهدید های موجود در بازار اتخاذ نمود.

◀️◀️با توجه به آنچه که گفته شد، می توان مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی فنی- اقتصادی) را فرآیندی کنترل شده جهت شناسایی فرصت ها و تهدیدهای اجرای یک پروژه اقتصادی یا ورود به یک موقعیت سرمایه گذاری دانست. مطالعات مذکور همراه با شرح کاملی از نیازمندی های اجرای طرح، وضعیت گذشته، حال و آینده پروژه و برآورد عواید با در نظر گرفتن ریسک های موجود صورت می گیرد.

📚اهمیت طرح توجیهی تا به آنجایی است که در کشورهای پیشرفته، در حکم گام نخست در فرآیند اتخاذ تصمیم گیری سرمایه گذاران و مدیران ارشد سازمان به حساب می آید.

🔶مطالعات امکان سنجی را می‌توان نقطه عطف فرآیند تصمیم‌گیری در اجرای پروژه یا انجام سرمایه‌گذاری دانست، چراکه نتیجه این مطالعات روند سرمایه گذاری را مشخص کرده و به این پرسش پاسخ می دهد که آیا پروژه توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟ طرح توجیهی در بخش های مختلف یک فعالیت صنعتی می تواند تهیه و تنظیم شود؛ مانند تهیه طرح توجیهی در بخش گردشگری، خدمات، تولید و کشاورزی. طرح توجیهی علاوه بر نمایان کردن دورنمایی از پروژه و تعیین نقشه راه برای سرمایه گذار، کاربردهای دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، اخذ موافقت اصولی، افزایش سرمایه و تامین مالی پروژه اشاره نمود.

مراحل تدوین طرح توجیهی:

🔸مراحل تنظیم طرح توجیهی به 22 بخش مجزا به شرح زیر خواهد بود:

1- مقدمه (چه مواردی در مقدمه می آید)

2- خلاصه ی بررسی های اولیه (موقعیت یابی طرح)

3- مشخصات مجری طرح

4- مشخصات طرح

5- مشخصات مجوزهای قانونی اخذ شده

6- خلاصه برآورد مالی طرح

7- برآورد سرمایه ی ثابت

8- برآورد هزینه­ی نگهداری و تعمیرات طرح

9- برآورد هزینه­ی استهلاک طرح

10- برآورد سرمایه ی در گردش طرح

11- برآورد هزینه های پیش بینی نشده ی تولید

12- مشخصات محصول، فرآیند و روش تولید محصول

13- برآورد هزینه­های سرمایه گذاری کل طرح

14- نحوه ی سرمایه گذاری

15- هزینه ی تسهیلات مالی

16- پیش بینی مالی طرح پس از شروع بهره برداری

17- قیمت تمام شده ی محصول

18- برآورد سود و زیان سالیانه ی طرح

19- محاسبه ی نقطه ی سر به سر (در 100 درصد راندمان)

20- محاسبه ی سایر نسبت های مالی

21- برنامه ی زمانبندی اجرای طرح

22- تجزیه و تحلیل طرح

♦️انواع طرح توجیهی:

طرح های توجیهی به دو نوع توسعه ای وایجادی تقسیم می شوند.

🔶طرح توجیهی توسعه ای:

طرح توجیهی توسعه ای، با هدف کشف نقاط قوت و ضعف یک کسب و کار موجود و یا سرمایه گذاری شده، صورت می گیرد. در این نوع طرح، فرصت ها و تهدیدهای موجود در محیط، منابع مورد نیاز برای افزایش خطوط تولید و گسترش میزان تولید محصولات و فرآورده ها بررسی و در نهایت چشم اندازی از موفقیت در حال حاضر و آنچه در آینده باید رخ دهد، ارائه می شود.
________
🔷   طرح توجیهی ایجادی:

تصور کنید گروه یا تیمی در حال راه اندازی یک پروژه هستند که در این صورت نیازمند اطلاعات دقیقی خواهند بود. در واقع در طرح توجیهی ایجادی، قبل از اجرای پروژه، به اطلاعات مهمی نیاز می باشد. چرا که هنوز پروژه مورد نظر راه اندازی نشده و مدیران با یک مدل تئوریکی روبرو هستند و تمامی اطلاعات آنها در رابطه با پروژه، خام است. در این صورت، توجه به مجموعه ای از داده ها اهمیت پیدا می کند.
در حالی که در طرح توجیهی توسعه ای، اطلاعات براساس آنچه اتفاق افتاده است، از درون سازمان کسب می شود؛ در طرح توجیهی ایجادی، مدیران پروژه ای ندارند که بخواهند اطلاعات لازم را از آن کسب کنند. بنابراین برای کسب اطلاعات، باید به پروژه های مشابه مراجعه کنند.
منبع:sepinud

کاربرد استفاده از مطالعات توجیهی:

✅طرح توجیهی، نقش بسزایی در دریافت وام و تسهیلات از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری جهت تامین مالی پروژه خواهد داشت. در واقع طرح توجیهی می‌بایست مانند یک داستان، گویا و واضح باشد و اهداف کسب و کار را به صورت مجزا و کامل بیان کرده و راه رسیدن به آنها را نیز مشخص نماید.

✅ طرح توجیهی سندی آماده جهت ارائه به بانک می ­باشد که در آن وضعیت بازار، مطالعات فنی، دانش فنی طرح، فرآیند تولید، ماشین ­آلات، نحوه برآورد سود و زیان و سرمایه ثابت، سرمایه در گردش و نقطه سر به سر، دوره برگشت سرمایه و غیره بیان خواهد شد.

✅همچنین جهت اخذ جواز تاسیس از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان­ها، در ابتدای کار می‌بایست نسبت به تهیه طرح توجیهی اقدام  گردد.

✅طرح توجیهی همچنین در راه ­اندازی هر نوع کسب و کاری در شاخه­ های مختلف صنعتی و خدماتی از اهمیت زیادی برخوردار می­ باشد. این طرح یک نمای کلی از پروژه کسب و کار را ارائه داده و مدیران را از سودآوری و اهداف دیگر طرح با خبر می ­سازد. در یک طرح توجیهی جامع، به برخی از سوالات مدیران مانند خریدان محصول، کشش بازار، وضعیت صادرات و واردات محصول، تحلیل رقبا، ملاحظات اقتصادی، زمان بازگشت سرمایه، میزان سرمایه­ گذاری مورد نیاز و غیره پاسخ داده می­ شود.

✅ باتوجه به اینکه طرح توجیهی، تقریباً تمامی ابعاد تولید یک محصول جدید و یا ارائه یک خدمت را پوشش می ­دهد می­توان از آن جهت جذب سرمایه­ گذار داخلی و خارجی نیز  استفاده کرد.

✅در واقع طرح توجیهی که برای ایجاد یک واحد صنعتی و یا توسعه آن انجام می‌شود، گزارشی است که ارتباط میان ایده و اجرایی شدن کسب و کار جدید را برقرار می‌کند. طراح پروژه می‌تواند با استفاده از یک طرح امکان‌سنجی به راحتی آینده پروژه را پیش‌بینی کند.

⭕سرفصل های طرح توجیهی:

1⃣ چکیده طرح
2⃣ مقدمه
3⃣معرفی مجری طرح
4⃣معرفی خدمت،محصول،پروژه
5⃣مطالعات فنی
6⃣ مطالعات بازار
7⃣مطالعات مالی
8⃣ضمیمه

✅در بخش ⁦6⃣⁩ مطالعات بازار، مواردی همچون میزان مصرف، صادرات و واردات، و برآورد رشد بازار در سال های آتی مورد بررسی قرار میگیرد.

✅در بخش ⁦8⃣⁩ ضمیمه ، نیز مجوزها ، پیش فاکتورها،نقشه ها و غیره..قرار می گیرد.

✅اما در بخش ⁦7⃣⁩ مطالعات مالی ،شاخص های زیر👇👇 که ملاک تصمیم گیری سرمایه گذار است گزارش می شود.

_برآورد سرمایه در گردش مورد نیاز
_برنامه تولید سالیانه
_مقدار و ارزش مواد اولیه مورد نیاز
_پیش بینی عملکرد سود یا زبا ن طرح (۵ساله)
_پیش بینی ترازنامه(۵ساله)
_پیش بینی گردش وجوه نقد
_منابع مالی مورد نیاز طرح
_محاسبه ارزش افزوده
_محاسبه دوره بازگشت سرمایه
_تحلیل حساسیت نسبت به قیمت فروش محصول و قیمت خرید مواد اولیه
_محاسبه قیمت تمام شده محصول
_وهزینه هایی چون :
هزینه متغیر هزینه تعمیر،هزینه نگهداری،هزبنه عملیاتی،هزینه استهلاک،هزینه ثابت ، هزبنه حمل و نقل،هزینه تامین انرژی،هزینه تامین نیروی انسانی،هزینه زمین و ساختمان سازی،هزینه وسایط حمل و نقل ، هزینه ماشین آلات و تجهیزات خط تولید